Úvodní stránka

Neplodnost

Nacházíte se v sekci: Léčba neplodnosti Vyšetření a léčba neplodnosti

Vyšetření a léčba neplodnosti

Z pohledu dnešní medicíny jsou metody asistované reprodukce často jedinou cestou, jak se páry s poruchou plodnosti mohou stát rodiči biologicky vlastního dítěte. Léčba neplodnosti ovšem může být pro pacienty náročná nejen po fyzické stránce, ale přináší také vysokou zátěž psychickou. Z tohoto důvodu dbáme po celou dobu léčby na maximální informovanost o plánované i prováděné léčbě, o metodách a jejich výsledcích. K tomu jsou k dispozici lékaři i sestry, kteří vždy vše ochotně vysvětlí. Bez metodicky vedeného vyšetření není možné efektivně a s minimálními komplikacemi pro manželský pár zjistit primární příčinu neplodnosti. Při vyšetření se postupuje od jednoduššího ke složitějšímu.

Gynekolog

K první konzultaci je vhodné přinést doporučení ošetřujícího gynekologa a všechny dostupné zprávy o dosavadních vyšetřeních a  prodělané léčbě.

Vstupní konzultace

Při první konzultaci s Vámi probere vedoucí lékař centra asistované reprodukce Vaše potíže a všechna absolvovaná vyšetření. Navrhne Vám diagnostický a léčebný postup a bude Vás informovat i o úhradách jednotlivých pojišťoven. Pohovoru se zpravidla účastní celý pár. Trvá asi hodinu, takže je dostatečný prostor zodpovědět všechny Vaše dotazy a obšírně vysvětlit jednotlivé metody. Předchozí vyšetření jsou v centru asistované reprodukce Fertimed doplněna o laboratorní hormonální vyšetření, ultrazvukové vyšetření, vyšetření spermiogramu, immunologických poruch a geneticky přenosných nemocí. V případě potřeby lze provést i komplexní vyšetření diagnostickou laparoskopií a hysteroskopií. U ženy primárně vyšetřujeme funkci vaječníků, u muže pak zjištění množství a kvality spermií. Na základě stanovené diagnózy je neplodnému páru navržen optimální postup léčby. Mimo vysokou odbornost všech diagnostických a léčených postupů centrum asistované reprodukce Fertimed klade důraz i na „maličkosti“ a nabízí pacientkám možnost ubytování před punkcí folikulů (omezení rizika předčasné ovulace) a možnost klidu po embryotransferu po dobu více než 16 hodin.

Pracoviště centra asistované reprodukce Fertimed je plně vybaveno k provádění

  • kompletního vyšetření spermií (počet, pohyblivost, morfologie, další testy funkčních schopností, protilátky vázané na povrch spermií, testy přežívání spermií)
  • urologického vyšetření muže
  • gynekologického a hormonálního vyšetření ženy
  • operačních výkonů: kyretáž, ablace polypu, ošetření čípku, revizi po potratu, vyšetření dutiny děložní s možností operativních zákroků (hysteroskopie), možnost vyšetření malé pánve s vyšetřením průchodnosti vejcovodů (ultrazvukově sledovaná transvaginální hydrolaparoskopie) a drobné urologické operace (biopsie varlat a nadvarlat)
  • genetického vyšetření
  • všech metod asistované reprodukce
  • ubytování pacientek

Hormonální vyšetření ženy provádíme 2x-3x v jednom mestruačním cyklu. Nejdůležitější je odběr 3. den menses. Z tohoto odběru jsme schopni posoudit funkci vaječníků a odhadnout jejich reakci na stimulaci.

Vyšetření spermií je komplexní. Zahrnuje nejen vyšetření počtu, pohyblivosti a morfologie spemií, ale i funkční testy přežívání spermií v prostředí cervikálního hlenu partnerky nebo vyšetření protilátek vázaných na povrch spermií. Tato vyšetření nám dají možnost definovat schopnost spermií oplodnit vaječnou buňku v jednotlivých metodách.

Počet spermií dle WHO - více než 15 mil/ml.

Pohyblivost dle WHO - 40 %.

Morfologie dle WHO - více než 4 % normálních.

spermie_normalni spermie_anomalie_krcku spermie_poskozeni_hlavicky
Normální tvar spermií Anomálie krčku Poškození hlavičky spermie způsobené stresem (u managerů)

 

MAR test (protilátky přímo vázané na spermie) - méně než 50 %.

Postkoitální test (přežívání spermií v sekretu ženy) 5 spermií/zorné pole mikroskopu.

Sklíčkové testy (pronikání spermií do cervikálního hlenu na sklíčku a přežívání).

Vyšetření fragmentace DNA spermií - jedná se o test integrity DNA, která může být poškozena oxidativním stresem nebo prodělanými chorobami (norma 30% poškozených spermií). V případě pozitivního výsledku doporučujeme metodu PICSI, která jediná pomáhá vybrat zdravé a zralé spermie. Vyšetření není hrazeno pojišťovnou.

Nejkvalitnější spermie (dobrý počet, pohyblivost, morfologie, přežívání, nepřítomnost protilátek) jsou vhodné pro nejjednodušší metody - intrauterinní inseminace (IUI).

Horší spermie (počet 7-10 mil, dobrá pohyblivost, dobré přežívání a nepřítomnost protilátek) jsou vhodné pro IVF.

Spermie nižší kvality jsou vhodné pouze pro metodu ICSI - intracytoplasmatické injekce jedné spermie do vaječné buňky.

Hysteroskopie je metoda, umožňující vizualizaci dutiny děložní a provedení drobných výkonů v dutině a hrdlu děložním. Provádí se v celkové anestezii, což umožní provedení drobných operačních výkonů. Vyšetření provádíme speciálním hysteroskopem malého průměru, který je určený především pro léčbu neplodnosti. Metoda umožňuje odstranění polypů, srůstů a sept dělohy. Metoda je vhodná i pro kontrolu dutiny děložní v případech opakovaného neúspěchu metod IVF.

hsk hsk2 hsk3
Schéma Polyp Polyp

Ultrazvukově sledovaná transvaginální hydrolaparoskopie je celosvětově nová metoda, umožňující (stejně jako laparoskopie) vizualizaci malé pánve ženy. Její předností je ambulantní provedení, monitorování celého výkonu ultrazvukem a pozorování vejcovodů v přirozeném prostředí tekutiny (při laparoskopii je dutina břišní plněna plynem). Pro svou jednoduchost (přístup přes zadní stěnu poševní) je metoda téměř prosta komplikací, je pacientkami velmi dobře snášena a je snadno opakovatelná. Metodu provádíme v celkové anestézii. Dvě hodiny po výkonu pacientky odcházejí domů. Doporučujeme 2-5 denní pracovní neschopnost a tělesné šetření. Zátěž pro organismus ženy je minimální, v následujícím cyklu lze provádět IVF. Je výhodné ji provádět současně s hysteroskopií. Pacientky dávají metodě přednost před metodou HSG.Hysterosalpingografie (HSG) je rentgenová metoda, která má v léčbě stále svoje místo. Provádíme ji na rentgenovém pracovišti. Dutinu děložní plníme kontrastní látkou a její průnik vejcovody dokumentujeme na rgt snímek. Je to jediná metoda, která dokáže zobrazit vnitřní reliéf vejcovodu (průkaz endometriózy).

 

hsg3 hsg1 hsg2 hsg4
Schéma HSG snímek HSG snímek HSG snímek

 

Uterotubární insuflace (UTI) je nejjednodušší metoda vyšetření průchodnosti vejcovodů. Dutinu děložní plníme plynem a na záznamovém zařízení monitorujeme tlak, pod kterým plyn prochází do dutiny břišní.

Kde nás najdete

Boleslavova 246/2
Olomouc-Lazce

1. května 863/82
Polanka nad Odrou

Olomouc Polanka nad Odrou

Ukázat na mapě