Úvodní stránka

Neplodnost

Nacházíte se v sekci: Léčba neplodnosti Vyšetření a léčba neplodnosti

Vyšetření a léčba neplodnosti

Z pohledu dnešní medicíny jsou metody asistované reprodukce často jedinou cestou, jak se páry s poruchou plodnosti mohou stát rodiči vlastního dítěte. Léčba neplodnosti ovšem může být pro pacienty náročná nejen po fyzické stránce, ale přináší také někdy vysokou zátěž psychickou. Z tohoto důvodu dbáme po celou dobu léčby na maximální informovanost o plánované i prováděné léčbě, o metodách a jejich výsledcích. K tomu jsou k dispozici lékaři i sestry, kteří vždy vše ochotně vysvětlí. Bez metodicky vedeného vyšetření není možné efektivně a s minimálními komplikacemi pro manželský pár zjistit primární příčinu neplodnosti. Při vyšetření se postupuje od jednoduššího ke složitějšímu.

Gynekolog

K první konzultaci je vhodné přinést doporučení ošetřujícího gynekologa a všechny dostupné zprávy o dosavadních vyšetřeních a  prodělané léčbě. Toto doporučení ale nevyžadujeme.

Vstupní konzultace

Při první konzultaci s Vámi probere lékař centra asistované reprodukce Vaše potíže a všechna absolvovaná vyšetření. Navrhne Vám diagnostický a léčebný postup a bude Vás informovat i o úhradách zdravotních pojišťoven. Pohovoru se zpravidla účastní celý pár. Trvá asi hodinu, takže je dostatečný prostor zodpovědět všechny Vaše dotazy a obšírně vysvětlit jednotlivé metody. Předchozí vyšetření jsou v centru asistované reprodukce FERTIMED doplněna o laboratorní hormonální vyšetření, ultrazvukové vyšetření, vyšetření spermiogramu, immunologických poruch a geneticky přenosných nemocí. V případě potřeby lze provést i komplexní vyšetření diagnostickou laparoskopií a hysteroskopií. U ženy primárně vyšetřujeme funkci vaječníků, u muže pak zjištění množství a kvality spermií. Na základě stanovené diagnózy je neplodnému páru navržen optimální postup léčby. 

Pracoviště centra asistované reprodukce Fertimed je plně vybaveno k provádění

  • kompletního vyšetření spermií (počet, pohyblivost, morfologie, další testy funkčních schopností, protilátky vázané na povrch spermií, testy přežívání spermií)
  • urologického vyšetření muže
  • gynekologického a hormonálního vyšetření ženy
  • operačních výkonů: kyretáž, ablace polypu, ošetření čípku, revizi po potratu, vyšetření dutiny děložní s možností operativních zákroků (hysteroskopie), možnost vyšetření malé pánve s vyšetřením průchodnosti vejcovodů (ultrazvukově sledovaná transvaginální hydrolaparoskopie) a drobné urologické operace (biopsie varlat a nadvarlat)
  • genetického vyšetření
  • všech metod asistované reprodukce
  • sexuologie

Hormonální vyšetření ženy provádíme 2. - 3. den menses. Z tohoto odběru jsme schopni posoudit funkci vaječníků a odhadnout jejich reakci na stimulaci.

Vyšetření spermií je komplexní. Zahrnuje především vyšetření počtu, pohyblivosti a morfologie spemií. 

Počet spermií dle WHO - více než 15 mil/ml.

Pohyblivost dle WHO - 40 %.

Morfologie dle WHO - více než 4 % normálních.

spermie_normalni spermie_anomalie_krcku spermie_poskozeni_hlavicky
Normální tvar spermií Anomálie krčku Poškození hlavičky spermie způsobené stresem (u managerů)

 

MAR test (protilátky přímo vázané na spermie) - méně než 50 %.

Vyšetření fragmentace DNA spermií - jedná se o test integrity DNA, která může být poškozena oxidativním stresem nebo prodělanými chorobami (norma 30% poškozených spermií). 

Nejkvalitnější spermie (dobrý počet, pohyblivost, morfologie, přežívání, nepřítomnost protilátek) jsou vhodné pro nejjednodušší metody - intrauterinní inseminace (IUI).

Pokud jsou spermie nižší kvality doporučujeme jiné metody aistované reprodukce či léčbu partnera.

Hysteroskopie je metoda, umožňující vizualizaci dutiny děložní a provedení drobných výkonů v dutině a hrdlu děložním. Provádí se v celkové anestezii, což umožní provedení drobných operačních výkonů. Vyšetření provádíme speciálním hysteroskopem malého průměru, který je určený především pro léčbu neplodnosti. Metoda umožňuje odstranění polypů, srůstů a sept dělohy. Metoda je vhodná i pro kontrolu dutiny děložní v případech opakovaného neúspěchu metod IVF.

hsk hsk2 hsk3
Schéma Polyp Polyp

Ultrazvukově sledovaná transvaginální hydrolaparoskopie je metoda, umožňující (podobně jako laparoskopie) vizualizaci malé pánve ženy (i když v omezeném rozsahu). Její předností je ambulantní provedení, monitorování celého výkonu ultrazvukem a pozorování vejcovodů. Pro svou jednoduchost (přístup přes zadní stěnu poševní) je metoda pacientkami velmi dobře snášena a je snadno opakovatelná. Metodu provádíme v celkové anestézii. Dvě hodiny po výkonu pacientky odcházejí domů. Doporučujeme 2-5 denní pracovní neschopnost a tělesné šetření. Zátěž pro organismus ženy je minimální, v následujícím cyklu lze provádět IVF. Je výhodné ji provádět současně s hysteroskopií. 

Ultrazvukové vyšetření průchodnosti vejcovodů je nejjednodušší a nejbezpečnější metoda vyšetření průchodnosti vejcovodů. Dutinu děložní plníme kontrastní látkou a na ultrazvukovém zařízení kontrolujeme její průchodnost do dutiny břišní. 

hsg3
Schéma

 

 

Kde nás najdete

Boleslavova 246/2
Olomouc-Lazce

1. května 863/82
Polanka nad Odrou

Olomouc Polanka nad Odrou

Ukázat na mapě