Úvodní stránka

Gynekologie

Nacházíte se v sekci: Gynekologie Péče o těhotné Často kladené otázky

Často kladené otázky

Co znamená kombinovaný test?

Jde o kombinaci vyšetření krve matky a ultrazvukových parametrů plodu, které odhalí minimálně 85% plodů s Downovým syndromem.

Co znamená integrovaný test?

Jde o kombinaci výsledků z I. trimestrálního screeningu s odběry v 16. týdnu gravidity, tzv. triple testem. Tento test má nejvyšší úspěšnost v záchytu Downova syndromu - 94% a může také upozornit na další patologické stavy jako je porucha uzávěru páteře.

Co je Downův syndrom?

Jde o onemocnění, které způsobuje vážné postižení intelektu, spojené často s mnohými vývojovými vadami. Je způsoben přítomností nadbytečného 21. chromozomu v buňkách.

Kdy je riziko Downova syndromu zvýšeno?

Riziko roste obecně s přibývajícím věkem. Zatímco ve 20 letech je 1:1500, ve 40 letech je již 1:100. Downův syndrom většinou není spojován s rodinným výskytem a vzniká náhodně.

Co dělat, když je výsledek pozitivní?

Pokud je výsledné riziko 1:100 a vyšší znamená to vyšší pravděpodobnost postiženého dítěte. Je doporučena genetická konzultace a odběr vzorku placenty, tzv. choriových klků nebo plodové vody, ze kterého je provedeno přímé genetické vyšetření.

Co dělat, když je výsledek negativní?

Znamená to, že riziko nejčastějších syndromů je nízké, ne nulové. Je vhodné absolvovat podrobné ultrazvukové vyšetření ve 20. – 22. týdnu těhotenství, které může odhalit poruchy vývoje orgánů i u plodů, kde byl výsledek screeningu negativní.

Co je PlGF?

Placentární růstový faktor je biochemický marker, který zpřesní výsledek I.trimestrálního screeningu ve smyslu stanovení rizika preeklampsie u ženy a růstové restrikce plodu.

Co je preeklampsie?

Jde o závažné onemocnění matky objevující se ve druhé polovině těhotenství spojené s vysokým tlakem, otoky a přítomností bílkoviny v moči. Nepoznaný a neléčený stav může mít závažné důsledky jak pro plod, tak i pro matku.

Co je to růstová restrikce plodu?

Jde o malé plody, které nedosáhly svého růstového potenciálu a jejichž růst je zpomalen jinými faktory než genetickými, např. špatnou funkcí placenty.

 

Kde nás najdete

Boleslavova 246/2
Olomouc-Lazce

1. května 863/82
Polanka nad Odrou

Olomouc Polanka nad Odrou

Ukázat na mapě