Úvodní stránka

Neplodnost

Nacházíte se v sekci: Léčba neplodnosti Náhradní (surogátní) mateřství

Náhradní (surogátní) mateřství

Tímto termínem rozumíme vložení embrya do dělohy ženy (náhradní matky), která plod odnosí a po porodu předá biologickým rodičům. Současně se vzdá rodičovských práv a umožní biologickým rodičům nezrušitelné přímé osvojení takto odnošeného dítěte.

Centrum asistované reprodukce je jen vykonavatelem medicínských postupů, které popsaný postup vyžaduje. O nutnosti využití náhradní matky rozhoduje výhradně lékař. Nespornou indikací je chybění dělohy nebo její takové poškození, které znemožňuje implantaci plodu a jeho donošení.

Veškeré právní kroky, jednání s náhradní matkou a dohody, se dějí mimo lékařské pracoviště. Právní konzultace probíhá zpravidla ve specializované právní kanceláři. Náhradní matka má nárok na úhradu účelně vynaložených nákladů, které jí vzniknou v souvislosti s těhotenstvím, porodem, výživou, ošacením, dopravou atd.

Proces náhradního mateřství je velmi složitý a přináší řadu úskalí jak pro biologické rodiče (náhradní matka, se může  v těhotenství chovat nevhodně, kouřit, pít, odmítat specializovanou péči, nemusí dát po porodu souhlas s osvojením), tak pro náhradní matku (může být těžké vzdát se po porodu dítěte či vysvětlit svým blízkým, že po těhotenství zůstane bez dítěte, biologičtí rodiče mohou odmítnout své dítě adoptovat atd.).

Podrobnější informace o uvedené problematice Vám poskytneme při osobní konzultaci. Objednat se můžete telefonicky nebo přes formulář níže.

Kde nás najdete

Boleslavova 246/2
Olomouc-Lazce

1. května 863/82
Polanka nad Odrou

Olomouc Polanka nad Odrou

Ukázat na mapě