Úvodní stránka

Gynekologie

Nacházíte se v sekci: Gynekologie Preventivní gynekologická péče Vyšetření Chlamydií

Vyšetření Chlamydií

Provádíme přímý průkaz přítomnosti Chlamydie trachomatis - metodou PCR.

Chlamydie jsou velmi nebezpečné bakterie, které šíří v těle člověka infekci - chlamydiózu, jež způsobuje širokou škálu trvalých, bolestivých i jinak nepříjemných zdravotních potíží. Napadají zejména močopohlavní orgány a plíce a posléze klouby, srdce a mozek.

vysetreni_chlamydii

Chlamydie - Chlamydia trachomatis

Chlamydiová infekce se v těle hostitele šíří tak, že mikroorganismy vniknou do buňky a přetvoří ji ke svému přežití a množení. To trvá tak dlouho, až buňka praskne a tak se bakterie šíří dále do těla. Bakterie často v buňce přebývají a projeví se teprve, když je oslaben imunitní systém člověka. Zákeřnost infekce spočívá v časté bezpříznakovosti onemocnění.  V menšině případů je nicméně choroba doprovázena několika skupinami příznaků. Mezi ně patří: výtok z pochvy, pálení v močové trubici, pálení v pochvě, častější močení, bolestivý pohlavní styk, bolesti pánve, silnější menstruace než obvykle, krvácení mimo období menstruace. Je to jedna z nejrozšířenějších infekcí v Evropě.

Chlamydie trachomatis

Tato bakterie způsobuje pohlavní infekci, která ročně postihne 90 miliónů mužů a žen, nejčastěji mladých od 15 do 30 let věku. Přenáší se zejména nechráněným pohlavním stykem, může se ale šířit i dotykem nebo přes kontaminované předměty (např. spodní prádlo). Vždy ale potřebuje k šíření vlhké prostředí (přenos je možný i v sauně či na plovárně). Přenáší se také v podobě kapénkové infekce, tedy podobným způsobem jako třeba chřipka. Napadá pohlavní a močové cesty, ale i konečník (zejména při análním sexu). Způsobuje zánět močové trubice, nadvarlat, prostaty, děložního hrdla nebo i některých kloubů. U mužů se chlamydie často vyskytují v močové trubici, u žen potom postihují děložní čípek. Pokud se neléčí, vedou k závažným důsledkům. Chlamydióza může vést ke snížení plodnosti a to u obou pohlaví: u žen způsobují srůsty, u mužů vnikají do spermií, kterým spotřebovávají energii. U těhotných žen může chlamydióza vést až k potratu nebo způsobit poškození plodu.

LGV - nová pohlavní choroba, která dokáže i zabít

LGV je zkratka latinského názvu nemoci lymphogranuloma venereum. 

Projevuje se červeným pupínkem na infikovaném místě. Nejčastěji na žaludu nebo v konečníku. Inkubační doba bývá 3 až 30 dní. Pupínek se brzy změní na vřed. Pokud se udělá v konečníku, obsahuje někdy výtok s příměsí krve. Vyprazdňování se stává bolestivým. Podobně jako u hemeroidů. Občas se objeví zácpa. Neléčený zánět hrozí zúžením střev.

U nakaženého se může objevit nevolnost, třesavka, horečka a bolesti hlavy, kloubů i svalů. Lékaři však už zaznamenali také případy, kdy infekce probíhala bez příznaků.

Více o této chorobě se dočtete zde

Kde nás najdete

Boleslavova 246/2
Olomouc-Lazce

1. května 863/82
Polanka nad Odrou

Olomouc Polanka nad Odrou

Ukázat na mapě