Intrauterinní inseminace (IUI)

Intrauterinní inseminace (IUI) je méně náročná metoda asistované reprodukce bez nutnosti aplikace stimulačních léků a podstoupení celkové anestezie. Speciálně připravené spermie se pomocí katetru zavedou do děložní dutiny. Jedná se o minimálně invazivní zákrok.

Pro koho je IUI určené

Metoda Intrauterinní inseminace je určena pro ženy, které mají průchodné vejcovody, dochází u nich pravidelně k ovulaci a jejich partnerům jsme detekovali normální počet spermií. Význam má tehdy, pokud spolu partneři v době ovulace nesouloží, v případě některého imunologického faktoru sterility nebo pokud používáme spermie dárce.

Co potřebuji na vstupní prohlídku?

K první konzultaci je vhodné přinést doporučení ošetřujícího gynekologa a všechny dostupné zprávy o dosavadních vyšetřeních a prodělané léčbě. Toto doporučení ale není v žádném případě podmínkou. Při první konzultaci s Vámi lékař probere všechna doposud absolvovaná vyšetření a anamnézu (soubor informací o vašem zdravotním stavu). Navrhne Vám další možnosti vyšetření a léčebný postup. Bude Vás také informovat i o úhradách zdravotních pojišťoven. Pohovoru se zpravidla účastní celý pár.

Jak probíhá zákrok?

Zákrok se provádí ambulantně bez anestezie a je většinou poměrně snadný a skoro bezbolestný. Partnerovy spermie speciálně připraví tak, abychom použili pouze ty nejkvalitnější spermie. Poté jsou během ovulace zavedeny katetrem do děložní dutiny. Zákrok trvá jen několik minut.

Jak úspěšná je procedura?

Úspěšnost IUI je 10% a je mnohem menší než u metod IVF, protože spermie musí překonat četné nástrahy ženina organismu.

Vždy po dvou týdnech od zákroku je možné provést těhotenský test moči. Pokud váháte, jestli test vyšel správně, nechte si odebrat krev a provést test na přítomnost těhotenského hormonu (hCG).

Kontaktní formulář