Léčba endometriózy

S nástupem MUDr. Ondřeje Davida a Prim MUDr. Martina Trhlíka se naše pracoviště nově zaměřuje na diagnostiku, léčbu a péči o pacientky s endometriózou. Ve spolupráci s Nemocnicí Šumperk pak i na operativní léčbu všech jejích forem. A to ve výše uvedeném lékařském tandemu.

Pro objednání kontaktujte naši recepci: 583 551 555, info@fertimed.cz nebo vyplňte kontaktní formulář.

Co je to endometrióza?

Endometrióza je onemocnění postihující ženy ve fertilním (plodném) období, tedy nejčastěji mezi 18. – 40. rokem života. Jedná o stav, kdy se buňky normálně se vyskytující v dutině děložní, ocitnou mimo dělohu v malé pánvi. Nejčastěji v oblasti vaječníků, vejcovodů, vazů držících dělohu na svém místě a pobřišnici. Někdy bývá postiženo i tlusté a tenké střevo a močový měchýř. Zde tyto buňky procházejí menstruačním cyklem. Vzniká krvácení, zánět, což vede ke vzniku srůstů. To vše vede následně k příznakům a potížím, které popisujeme níže v textu.

Nejzávažnější je pak agresivní hluboká infiltrativní forma. U níž je postižení lokalizováno do hloubky tkání až pod pobřišnici. Tato forma endometriózy dokonce může ohrozit správnou funkci jednotlivých orgánů. Léčba těchto stavů je možná jen chirurgicky – pokud možno mini invazivním laparoskopickým přístupem.

Jaké jsou příznaky endometriózy?

Typickými příznaky endometriózy jsou:

  • bolestivá menstruace (dysmenorea)
  • nemožnost spontánně otěhotnět (sterilita)
  • bolestivost při pohlavním styku (coitalgie)
  • v případě postižení trávícího nebo močového traktu pak bolestivé vyměšování stolice či moče. Někdy s příměsí krve.
  • bolesti zad, bolesti v oblasti hrudníku v závislosti na menstruačním či ovulačním cyklu
  • nález endometriózy v jizvě po císařském řezu způsobuje hmatnou „bulku“ v této lokalizaci
Možnosti léčby endometriózy

Léčba endometriózy je velmi svízelná. Nejčastěji je nutno provést chirurgické ošetření ložisek endometriózy, a to ze všech orgánů a tkaní. Je s výhodou, pokud tuto operaci provede tým lékařů, kteří s léčbou endometriózy mají bohaté zkušenosti. Nedostatečné ošetření totiž často vede k brzkému návratu potíží a velmi často i nutnosti dalšího operačního řešení. V před i v pooperačním období je základní léčbou aplikace hormonální supresní terapie v různých formách. (tabletky, zavedení nitroděložního tělíska, v nejtěžších případech aplikace hormonů v injekční formě). Vhodné je také dodržování diety: bez lepkové, bez sacharidové a bez laktózové. Vhodný je také dostatek vitamínu D. Pokud to jen trochu jde, vyhýbat se stresu a konzumaci alkoholu. Dále se na léčbě podílejí fyzioterapeuti se zaměřením na endometriózu, psychologové, centra IVF a lázeňská péče. V dnešní době je velmi populární i zapojení alternativních metod léčby.

Kontaktní formulář