V našem centru se zabýváme diagnostikou, léčbou a komplexní péčí o pacientky s endometriózou od roku 2021. Specializovaná ambulance pod vedením MUDr. Ondřeje Davida, který má v této oblasti mnohaleté zkušenosti, nabízí profesionální a osobní přístup s nadstandardním časovým prostorem pro Vaše detailní vyšetření, konzultaci a doporučení vhodného terapeutického postupu. S účinností od 1.1.2024 zavádíme do této poradny registrační poplatek 1000 kč, který pokrývá nadstandardní péči pro naše klientky po celý kalendářní rok.
Pro objednání kontaktujte naši recepci: 583 551 555, info@fertimed.cz nebo vyplňte kontaktní formulář.
Endometrióza je hormonálně podmíněné onemocnění postihující ženy ve fertilním (plodném) období. Tedy nejčastěji mezi 18. – 40. rokem života. Statistiky hovoří o tom, že je postiženo 7-10 % žen v tomto věku. Jedná se o stav, kdy se buňky, normálně se vyskytující v dutině děložní, ocitnou mimo tuto dutinu. Obvykle je nacházíme v oblasti malé pánve, dutině břišní nebo vzdálenějších lokalizacích. Nejčastěji v místě vaječníků, vejcovodů, svaloviny dělohy, závěsného aparátu dělohy a pobřišnice. Nezřídka bývá postiženo tlusté a tenké střevo, močový měchýř. Vzácněji bránice či plíce.
Zde tyto “chybně” umístěné buňky procházejí klasickým menstruačním cyklem. Vzhledem k tomu, že tkáně mimo děložní dutinu nejsou na tento cyklus utvářené, vzniká začarovaný kruh. Opakované krvácení se zánětlivou reakcí, vede ke vzniku srůstů (adhezí) a časem až ke vzniku bolestivých uzlů, které tvoří nejzávažnější tzv. hlubokou infiltrativní formu (DIE). U ní je postižení lokalizováno do hloubky tkání a orgánů. Tato forma endometriózy dokonce může ohrozit správnou funkci některých orgánů.
Příčina vzniku endometriózy není i přes veškerý výzkum stále objasněna. Známe několik možných teorii, avšak žádná nevede k uspokojivému vysvětlení vzniku onemocnění. Tím chybí i možnosti prevence této choroby. Jednoznačně ale víme, že jde o hormonálně závislé onemocnění, kdy hlavní úlohu hraje estrogen.
Typickými příznaky endometriózy jsou:
Léčba endometriózy je velmi svízelná. Proto neexistuje jednoznačné doporučení jak endometriózu u konkrétní pacientky řešit. Vždy záleží na jejich individuálních potížích a plánech. Roli hraje stupeň obtíží, plánování potomstva, věk, rozsah postižení ev. hrozba poškození některých orgánů. Léčbu můžeme obecně rozdělit na konzervativní a operativní.
Základem konzervativní terapie je aplikace hormonální supresivní terapie v různých formách. Od tabletek, hormonálního nitroděložního tělíska až po injekční formu léčiv. Vhodné je také dodržování tzv. Endodiety, která spočívá v omezení lepku, laktózy, rafinovaných sacharidů a červeného masa. Pokud to jen trochu jde, vyhýbat se stresu, konzumaci alkoholu, kávy a kouření cigaret. Na léčbě se podílejí také fyzioterapeuti se zaměřením na endometriózu, psychologové, IVF centra a lázeňská léčba. V dnešní době je velmi populární i zapojení alternativních metod léčby, kam můžeme zařadit akupunkturu, akupresuru, TČM, naturopatii atd.
Operační terapie se opírá o chirurgické ošetření ložisek endometriózy a to ze všech orgánů a tkaní. Je s výhodou, pokud tuto operaci provedou lékaři, kteří s léčbou endometriózy mají bohaté zkušenosti. Nedostatečné ošetření totiž často vede k brzkému návratu potíží a velmi často i nutnosti dalšího operačního řešení. V před i v pooperačním období je vhodné doplnit operační léčbu i léčbou hormonální.